Dąbrówka Pumptrack - Rowerowy plac zabaw

Projekt

Projekt
Podstawowe informacje
Grupa I: Dopiewo, Dąbrówka, Skórzewo
Kategoria: 
Infrastruktura rowerowa
Lokalizacja: 
Dąbrówka, dz. nr 91/49
Status: 
Zatwierdzony
Osoba zgłaszająca
Imię i nazwisko: 
Justin Nnorom
Informacje
Ogólny opis zadania: 
Dąbrówka Pumptrack to innowacyjny, zdobywający niezwykłą popularność na świecie rowerowy plac zabaw przeznaczony do zbiorowej rekreacji. To specjalnie przygotowany tor do bezpiecznej jazdy na rowerze, rolkach, deskorolkach, longboardach czy hulajnogach. Dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Umożliwia rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania czy odpychania. Przeszkody z zakrętami tworzą zamkniętą pętlę, po której można jeździć w obu kierunkach.
Szczegółowy opis zadania wraz z uzasadnieniem: 
Rowerowy plac zabaw Pumptrack jest specjalnie zaprojektowanym torem przeszkód składającym się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez konieczności pedałowania. Nabieranie prędkości możliwe jest dzięki odpowiednio wyprofilowanym przeszkodom (garbom), na których użytkownik wykonując ruchy góra-dół (tzw.pompowanie) porusza się w wybranym kierunku wykorzystując siłę ciężkości i siłę odśrodkową. Jazda na PumptrackU świetnie wpisuje się w nurt sportów popularnych wśród młodzieży, których uprawianie nie wymaga monotonnych treningów, lecz jest ciągłą zabawą. Jazda na torze angażuje wszystkie grupy mięśniowe i jest niesamowicie wymagająca fizycznie. Rowerowy plac zabaw Pumptrack pozwala małym dzieciom w bezpieczny sposób oswoić się z rowerem na nierównościach terenu, jak i stawia wyzwanie doświadczonym zawodnikom. Ze względu na szerokie spektrum użytkowników, ich umiejętności i wiek, rowerowy plac zabaw Pumptrack może spełniać rolę toru dla każdego lub można dostosować go do konkretnej grupy odbiorców. Atrakcyjność PumptrackA dla użytkowników różnych grup wiekowych oraz dyscyplin sportowych: rowerzystów, skaterów, miłośników jazdy na BMX, longboarderów czy osób na hulajnogach. Pumptrack-i znajdują się w grupie najmniej kosztownych obiektów sportowych (zdecydowanie tańszych niż ich klasyczne odpowiedniki np. boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią). Co więcej, asfaltowa nawierzchnia rowerowego placu zabaw jest niezwykle odporna zarówno na intensywne użytkowanie jak i na warunki atmosferyczne, co redukuje koszta eksploatacji praktycznie do zera.
Dodatkowe informacje: 
Technologia wykonania: - Mrozoodporny materiał na nasypy, - Podbudowa pod warstwę jezdną z kruszywa łamanego 0-31,5 mm, - Warstwa jezdna z betonu asfaltowego AC8s układanego warstwą 5-7 cm. Wyklucza się możliwość stosowania destruktu asfaltowego.
Koszty
Szacunkowy koszt razem: 
145.000 zł
Składowe części zadaniaSzacunkowy koszt
Projekt5.000 zł
Przygotowanie terenu10.000 zł
Uformowanie nasypów50.000 zł
Wykonanie nawierzchni70.000 zł
Elementy dodatkowe (placyk)10.000 zł
Mapa